PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=493475}

Dziewczyna z portretu

The Danish Girl
7,2 100 572
oceny
7,2 10 1 100572
5,3 32
oceny krytyków
Dziewczyna z portretu
powrót do forum filmu Dziewczyna z portretu

Tom Hooper na podstawie Davida Ebershoffa "Dziewczyna z portretu", inspirowane życiem małżeństwa artystów-malarzy Gerdy i Einara Wegenerów.
Przenosimy się w lata 20-te XX wieku niezwykła sceneria, rekwizyty, przedmioty, muzyka, piękne stroje i niezwykłe małżeństwo Wegenerów.
Gerda to kobieta piękna, wyzwolona, odważna w swej pracy artystycznej, co przelewała na płótno - bardzo odważne erotyki czy stylizowane postaci z bardzo wydłużonymi kończynami, znane są tez ilustracje do żurnali npVough
Mąż Einar uznany malarz, dużo krajobrazów, kolor i spojrzenie.
Małżonkowie są bardzo popularni w pewnych środowiskach, i podejmowani w domach arystokracji.
Gerdę jest wzorcem feminizmu, skupia się na karierze i planach zawodowych, nie myśli o rodzinie.
W trakcie jednej z sesji, nie przychodzi modelka i prosi męża o pozowanie w sukni, peruce, pończochach i bucikach, makijażu... narodziny alter - ego "Lily Elba". Einar zachęcony, początkowo traktuje to dość zabawnie i luźno, pozuje żonie i powstaje cykl obrazów z tajemniczą dziewczyną Lily...
Gerda otwiera u Einara tożsamość, która była głęboko ukryta, jak kwiat, który otwiera swój kielich tak otwiera się kobiecość, Lily podaje się za siostrę (w filmie kuzynka) Einara i zaczyna nową egzystencję.
Niezwykłe doświadczanie kobiecości przez Lily, akceptacja i pomoc w samoidentyfikacją z płcią przeciwną przez Gerdę jest krokiem w roku 1930 do poddania się operacji, zmiana płci jest spełnieniem dla Lily.
Eddie Redmayne w roli Einara/Lily jest doskonały, świetnie przechodzi metamorfozę, mimika twarzy, uśmiechy, powłóczyste spojrzenia oraz gestykulacja rąk, ramion, poruszanie się, wchodzenie w rolę kobiety-mężczyzny elastycznie odbywa się. Oscarowa kreacja.
Alicia Vikander ma anielską, niewinną urodę, która nas zwodzi, bo za tym wizerunkiem mamy do czynienia z bardzo wrażliwą ale też egzaltowaną, wyzwoloną kobietą-artystką, która wspiera zmianę męża, choć przyjdzie jej zapłacić najwyższą cenę za tę bezwarunkową miłość...nie może zatrzymać tego procesu...Oscarowa kreacja.
Film jest arcydziełem estetyka, artyzm, odwaga feminizmu i transgendera.

ocenił(a) film na 6
nemezis1212

Wybacz, ale bardzo to uprościłeś/aś. Nie wiem skąd ta konkluzja, że Gerda to "feministka, która nie myśli o rodzinie", bo po pierwsze oba te aspekty się nie wykluczają, a po drugie przez dłuższy czas starała się zajsć w ciąże. Powiedziałabym wręcz, że poświęciła to marzenie dla dobra Einara/Lili. Poza tym mnie film zawiódł, zero emocji, ładne zdjęcia. Eddie nie zachwycił, to nie jest oscarowa rola niestety.

ocenił(a) film na 10
kay87

Dziękuję za Twoja opinię:)Masz prawo do takiego odbioru.Zgadzam się, że Gerda wszystko poświęciła dla dobra Einara/Lily. Artyście to jednak inna glina, inne tworzywo. Gerda dla mnie to odważna kobieta tamtych czasów,nazywana nawet "Lady Gaga tamtych czasów" i uważam, że do wychowywania dzieci to ona się nie nadawała z racji oczywiście artystycznej duszy i jej popędów i nie ukrywam dziecka , które już miała czyli Einara/Lily. Tworzywo Einara które urodziło Lily, ten proces był zasługa i determinacją Gerdy. Bardzo ciekawa kobieta, która smutnie skończyła swoje fascynujące życie, po filmie przeszukałam google , aby dowiedzie się czegoś więcej i zobaczyć jej prace. Odważne erotyki, czy portrety.

ocenił(a) film na 5
nemezis1212

Bzdury! ten film jest taki prostacki!

ocenił(a) film na 10
wydziorek

Dosadne określenie walorów tego filmu, masz prawo do swojej opinii, napisać, że Ci się nie podoba itd....ale chyba nie oglądaliśmy tego samego filmu, nie ma w nim nic prostackiego. Proszę o wypunktowanie obszarów, które dotyczą prostactwa tego filmu, będę wdzięczna. Pozdrawiam, miłego

ocenił(a) film na 9
nemezis1212

Również nie rozumiem takich ludzi,którzy piszą takie rzeczy na temat tego filmu nie mając argumentów,tylko piszą takie brednie.Film jest genialny w każdym calu,wszystko idealnie przedstawione więc nie rozumiem stwierdzenia,że ten film jest "prostacki".Myślę,że użytkownik,który tak napisał jest uprzedzony co do takich filmów stąd ten komentarz ale nie mam pojęcia po co oglądać ten film skoro wiadomo o czym on będzie.To nie ma sensu.Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 10
Kacper_Szaratkiewicz

Film artystyczne arcydzieło:)Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
nemezis1212

Estetyczny majstersztyk nawet można tak ładnie ująć.Znasz może film o podobnej treści badź zbliżonej,który byłby tak bardzo emocjonalny? Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 10
Kacper_Szaratkiewicz

Witam, oto moja propozycja filmowa, będzie elaborat:)
Ostatni film, który mnie zafascynował i jeszcze w myślach mam ten motyw muzyczny z filmu "Francuska suita", spotkali się w czasach gdy miłość była zakazana dla Niemca i Francuski a sama opowieść powstała w 1942 roku w Auschwitz, żydowska pisarka zginęła, przeleżała 60 lat w walizce, córka I.Nemirovsky znalazła rękopis....
W tym filmie gra Matthias Schoenaerts, zabójczo przystojny, a w mundurze niemieckiego oficera poraża wyglądem, niezykłe aktorstwo Michelle Williams oraz Kristin Scott Thomas.

"Z dala od zgiełku" , czytałam książkę T.Hardy. Powstały dwie wersje 1967 i 2015. Ich trzech i ona , i owce w czasach wiktoriańskich, ważny temat kobiety niezależnej.
Powstał film w 1967 roku w roli głównej Julie Christie,bardzo dobra ekranizacja, odtwórcy ról męskich bardzo dobrze dobrani, zwłaszcza sierżanta Troja, piękne plenery,wierna ekranizacja.
Najnowsza wersja z doskonała Carey Mulligan jako Betsabą i Matthias Schoenaerts jako Gabrielem, niezwykle przystojny i hipnotyzujący, Michael Sheen jako Baldwood niezły, Tom Sturridge - sierżant Troy beznadziejny odtwórca roli. Przepiękne plenery, zdjęcia, muzyka. Kostiumy doskonale.

Kolejna propozycja to "Wiek Adaline" z 2015 roku.
Adaline Bowman(Blake Lively) zabiera nas w niezwykłą podróż na niemal wiek, kalejdoskop wydarzeń, wachlarz emocji, koloryt miłości i życie naznaczonej ucieczką....polecam, wychodząc z kina wciąż tkwiłam w fascynującej historii.

"Pokuta " z 2007 fascynacja młodej pary, spowoduje nadinterpretację sceny i listu...wydarzenia, które doprowadzają do tragedii wielu osób, zawieruchy wojenne....

"Niebieski rower" z 2000 roku serial, czytałam doskonała książkę, polecam. Sierpień 1939 roku. Lea Delmas, córka właściciela winnic we Francji przededniu wybuchu II wojny światowej...
Książka i film nawiązują do uwspółcześnionej i europejskiej wersji "Przeminęło z wiatrem", Czyta i ogląda się doskonale, bohaterka Lea to kobieta z krwi i kości, zawieruchy wojenne, działa w podziemiu, nieodłączny niebieski rower jej pomaga, miłość do mężczyzny, który jest mężem innej, ale w tle mamy Rhetta Butlera równie męskiego jak z secesyjnej wersji....

"Angielski pacjent" z 1996 , zawieruchy wojenne, poparzony pilot, kanadyjska pielęgniarka i obraz niezwykłej miłości...
Majstersztyk aktorski.

"Joe Black" z 1998 z moim ulubionym aktorem (jednym z wielu, ale jestem mu wierna od przeszło 20 lat i talent , i wygląd wciąż jak wino delektuje)
Metafizyka i miłość.....i Brat Pitt:)

"Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" z 2008 roku i znów doskonały Brat Pitt zamiast się starzeć młodnieje...

"Wichry namiętności " z 1994 poleciała z Bratem Pittem:)

"Histeria - Romantyczna historia wibratora" z 2011 , doskonała komedia z zastosowanie w epoce wiktoriańskiej na pewne przypadłości kobiecej płci....wibratora:) Doskonała obasa aktorsak z Rupertem Everettem na czela.

"Mąż idealny" z 1999 na podstawie sztuki O.Wilde z Everettem , Blanchett, Driver, Moore. Miłość, przeszłość, komplikacje, niedomówienia, konsternacja i salwy śmiechu, gorąco polecam:)

"Kochanek królowej" z 2012 Vikander i Mikkelsen majstersztyk aktorski, lekarz dworski i królowa....

"Testament młodości" , prawdziwa historia Very Brittain, pisarka, pacyfistka, brała udział jako ochotniczka w czasie I wojny światowej, ukończyła Oxford, niezwykły dokument obrazu wojenne i determinacji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Vikander doskonała.

"Pociecha od obcych" 1990 rok, z Everettem, Mirren, Walken.
Ten film polecam ze względu na scenerię, plenery Wenecji oraz kunsztownie dopracowane wnętrza, wystrój, bo to gra istotną rolę w preludium do....
Film zachwyca klimatem, architekturą miasta, wnętrzami, dopracowanie smaku przeplatanie z surrealizmem, groteską.

Film "Duke of Burgundy" z 2014 niezwykłe wnętrza, relacja kobiet i pasja zbierania motyli.....

"Piknik pod wisząca skała" z 1975 roku, Australia roku 1900 i dzień św. Walentego zakochanych i obłąkanych...magnetyzujący obraz skał, które w tajemniczych okolicznościach zahipnotyzowały kilka dziewcząt....

Na tym zatrzymam się, ale to jeszcze nie koniec, jeżeli nadal będziesz zainteresowany, to podam jeszcze kilka tytułów:)Miłego oglądania i wachlarzu doznań niemal organoleptycznych:)

ocenił(a) film na 9
nemezis1212

Dziękuje bardzo za tak wiele wspaniałych filmów,które z pewnością obejrzę,choć niektóre z nich miałem przyjemność obejrzeć.Na początek obejrzę filmy z Vikander bo fascynuje mnie jej szwedzka dykcja.w anglojęzycznych filmach jej głos brzmi niesamowicie-lekko zachrypnięty ale jednocześnie zmysłowo.Jedna z najlepszych aktorek jakie miałem przyjemność obejrzeć,chicałbym by w "The Lights Between Oceans" zarówno ona jak i Fassbender zagrali świetnie,ale w szczególności Fassbender,w tym roku dla mnie zaraz po Redmayne'ie on zagrał najlepiej w roli Jobsa w filmie o tym samym tytule.Dziękuję za polecenia i pozdrawiam serdecznie :)

ocenił(a) film na 10
Kacper_Szaratkiewicz

Vikander jest objawieniem niezwykłym na firmamencie "targowiska próżności" Hollywood. Trzymam mocno kciuki za rozwój talentu tej młodej aktorki, cieszę, że podejmuj różne wyzwania. "Anna Karenina" rola młodziutkiej naiwnej Kitty, która przechodzi metamorfozę, stając się młodą, odpowiedzialna kochana i kochającą kobieta u boku Lewina.
Film "Ugotowani" gra Anne Marie , dziewczyna po przejściach, dawny romans z Adamem i używkami, znakomity i wyrazisty epizod.
Film "Ex Machina" jej rola to Ava. Ava jako pierwsza kobieta robot, ma być zderzeniem homo sapiens z ex machiną, zachowaniem, identyfikacją, adaptacją.Rozgrywka trójki bohaterów, Vikander dwufazowa w swej grze.
"Dziewczyna z portretu" doskonałość.
Chętnie sięgnę po pozostałe jej filmy.
Michael Fassbender to przystojny mężczyzna z uśmiechem rozbrajającym i talentem aktorski:)Wszystkie filmy z jego udziałem są majstersztykiem.

ocenił(a) film na 9
nemezis1212

Zgadzam się odnośnie Vikander.Mimo tego,że stała się sławną hollywodzką aktorka to zachowała niespotykaną skromność.Odbierając najbardziej zasłużonego Oscara w tym roku stwierdziła w podziękowaniach,że bez Redmayne'a nie zdobyłaby tej statuetki co świadczy jak skromna jest,mimo tego,że w fachu aktorskim obecnie jest w ścisłej światowej czołówce-nie boi się trudnych ról-bierze te,które są wymagające kunsztu.Oprócz tego,że prezentuje klasę na wszelakich rozdaniach nagród,a nie jak obecne aktorki,które odkrywają jak najwięcej na takich eventach.Tak się spodobała przedstawicielom Louis Vuitton,że ci wybrali ją jako twarz tej marki.Narazie obejrzałem z nią trzy filmy "Ex Machine"-gdzie pierwszy raz miałem przyjemność miałem ją obejrzeć i zaintrygowała mnie swoją urodą-pomimo tego,że większość jej ciała była zrobiona komputerowo to jej twarz pozostała w pełnej krasie i od tamtego czasu czekałem na filmy z nią.Po "Ugotowanym" ciężko było powiedzieć cokolwiek o jej roli,ponieważ zbyt krótko grała w tym filmie więc nie mogła się zaprezentować aktorsko.Jednak wtedy pokazała swoją niebagatelną urodę.W "Dziewczynie z Portretu" zagrała tak emocjonalnie,że czułem te emocje,które czułaby Gerda na żywo-coś niesamowitego.Jak prawdziwa Gerda byłaby tak śliczna Einar nigdy nie zmieniłby płci-tak mi się wydaję :D co do Fassbendera zobaczymy co pokaże w przyszłych produkcjach-ogladałem z nim kilka tytułów-w "Jobsie" pokazał się ze zankomitej strony.Najbardziej oczekiwanym przeze mnie filmem w tym roku jest "The Lights Between Oceans",gdyż i Fassbender i Vikander grają parę w tym filmie,ale również są parą w życiu.Z niecierpliwością czekam też na inne filmy np. "Legion Samobójców" zapowiada się ciekawie,"Kung Fu Panda 3" również.A Ty na jakie filmy czekasz z niecierpliwością w obecnym roku?

ocenił(a) film na 10
Kacper_Szaratkiewicz

Wiesz, zastanawiałam się na tym pytaniem....
Nie czekam na jakieś specjalnie film z nowości.
Mam ogromną ilość filmów z przeszłości, którą próbuję realizować na bieżąco i w sumie wciąż coś odkrywam.
Są jednak dwa filmy, "Syn Szawła " i "The boy" z 2016 roku, długo czekałam na film "W objęciach węża" i niedawno zobaczyłam i warto było czekać.:)Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
nemezis1212

Ja również czekam na "Syna Szawła" i "W objęciach węża" choć "The Lights Between Oceans" dla mnie jest numerem 1 jeśli chodzi o czekanie.też mam ogrom filmów z przeszłości,dlatego trzeba łączyć przeszłość z teraźniejszością jeśli chodzi o oglądanie :D Pozdrawiam :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones