PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31574}
6,7 616
ocen
6,7 10 1 616
6,2 4
oceny krytyków
Querelle
powrót do forum filmu Querelle

Ekranizacja powieści Jeana Geneta "Querelle de Brest". Twórczość Geneta, uznawana za niefilmową, w ujęciu Fassbindera zyskuje wymiar głęboko oniryczny. Niemiecki reżyser celowo postawił na teatralną umowność, rezygnując z plenerów na rzecz atelier. Podobnie jak we wcześniejszych jego filmach, aktorstwo razi sztucznością, postaci wypowiadają swe kwestie bez większych emocji, w akcję wplecione zostały narracja z offu, jak i plansze tekstowe.
Od strony estetycznej, "Querelle" to prawdziwa uczta. Scenografia, kolorystyka kadrów, oprawa dźwiękowa, kostiumy, wszystko to przenosi widza w surrealistyczny wymiar namiętności, baśniową wręcz rzeczywistość, na przemian groteskowo przesadną i ascetycznie poetycką. To nie tyle kino, co po barokowemu rozbuchany spektakl sceniczny, pełen ekscentrycznego ekshibicjonizmu i rekwizytów rodem z baru S/M.
Słabiej sprawa prezentuje się, jeśli chodzi o treść. Ta jest, przynajmniej jak dla mnie, bełkotliwa i zapewne trafi jedynie do wybranych przedstawicieli środowisk gejowskich. Warto zaznaczyć, że Fassbinder swoje dzieło zadedykował jednemu ze swoich partnerów, El Hedi ben Salemowi, widzom znanemu głównie z "Angst essen Seele auf", badacze twórczości reżysera będą więc mieć okazję do wyłapywania wątków autobiograficznych. Ja doceniam duszny klimat, realizacyjną śmiałość i utarczki ze standardami fabularnej narracji, toteż jestem w stanie zrozumieć, skąd kultowy status w niektórych kręgach.

Caligula

Postać kapitana mogła być wzorowana na przeżyciach samego reżysera. Natomiast sam film niestety przez dialogi, które aż nadto mnie oboiście raziły, do tego dochodzi kiczowata scenografia co prawd zabawna, ale bardziej odpowiednia dla komedii niż dla dramatu, na jakim pozuje ten twór.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones